Logo
Nevíte si rady? Kdykoliv mi zavolejte.
Při nedostupnosti volám nazpět
0 ks
za 0,00 Kč
Vaše zbrojnice je prázdná
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
06.03.2023
Novinky v roce 2023!
     Na co se můžete těšit v průběhu tohoto roku na eshopech Blades.cz a Blades.sk? Prakticky vše se bude více či méně točit kolem mečů naší značky Mu... číst celé
16.10.2021
Provedení tsukamaki
Dnes jsme do naší nabídky opět přidali možnost provedení tsukamaki v nejrůznějších stylech. I když eshop tyto služby samostatně nějakou dobu oficiálně... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
05.03.2022
Omote a Ura
Definice stran omote a ura spolu s informacemi o tom, co ze stanovení těchto stran vyplývá pro jednotlivé části samurajského meče. číst celé
20.05.2021
Přestavba meče pro kamaráda
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. číst celé
12.02.2021
Meč "pro Mulan"
Přestavba repliky Čínského meče na přání fanouška filmu Mulan. číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak se vyznat v parametrech čepelí samurajských mečů
21.07.2020
Komentáře (0)

Jak se vyznat v parametrech čepelí samurajských mečů

     Na trhu s meči můžete narazit na čepele nejrůznějších rozměrů a parametrů, stejně jako koshirae vyrobené z mnoha druhů materiálů, s jejich následnými povrchovými úpravami, přičemž není úplně jednoduché vyznat se v tom, co je nejlepší. Ono totiž ani tak nejde o to, co je nejlepší podle výrobce nebo prodejce, ale co je nejlepší konkrétně pro vás. Abyste však věděli, který meč je právě tím nejlepším a nejvíce vyhovujícím pro vás, je samozřejmě potřeba znát všechny proměnné, respektive všechny výhody a nevýhody daného meče, což pak následně můžete pokud možno vyčíst z jeho popisu, aniž byste jej museli mít fyzicky před sebou nebo si jej takříkajíc osahali. Také z tohoto důvodu v našem eshopu uvádíme maximální množství informací k námi nabízeným mečům, tedy nejen obecné rozměry k danému sériově vyráběnému meči, ale konkrétně k danému, právě nabízenému kusu, který je v daném čase skladem.

     První, co vás jistě napadne, je otázka jaké jsou nebo byly nejpoužívanější parametry samurajského meče v Japonsku. Je třeba říct, že prakticky nic takového skutečně neexistuje. Různí kováři v různých obdobích preferovali a preferují pro své meče různé parametry, stejně jako dnešní výrobci replik určitých značek. Na druhou stranu však samozřejmě existují určité většinově uznávané parametry nebo jejich rozpětí. Na základě několika let zkušeností s prodejem Čínských replik samurajských mečů, v kombinaci se studiem parametrů těch původních Japonských, ale také na základě zpětných vazeb vás, našich zákazníků, jsme i my začali prodávat meče pod vlastní značkou Munenori. Parametry těchto mečů vycházejí především právě z výše uvedených všeobecně uznávaných parametrů používaných při výrobě kováři z celého světa, kdy je kladen důraz na všechny požadované vlastnosti meče tak, aby byly tyto parametry pokud možno ve vzájemné rovnováze. Parametry našich mečů tedy považujeme za jakousi zlatou, střední cestu, kde bylo dle mého názoru dosaženo maximální rovnováhy například mezi hmotností meče, jeho ovladatelností, průchodností nejrůznějšími materiály a současně odolností čepele atd.. Jak jsem však již v začátku tohoto článku naznačil, každý z nás preferuje určité vlastnosti meče na základě konkrétních potřeb, takže tyto univerzální parametry mu nemusejí tak úplně vyhovovat a může pro sebe chtít například meč s lepší průchodností měkčími materiály pro tameshigiri na tatami nebo naopak odolnější čepel pro sekání odolnějších materiálů. Proto také nenabízíme meče jen v určitém provedení, s určitými rozměry, ale také například méně masivní meče „Kojiro line“ nebo masivnější, popřípadě delší meče „XXL“. Jakmile však zasáhnete do jakékoliv rovnováhy, je třeba si uvědomit, že pokud někde získáte, někde jinde zase ztratíte. Mnoho zákazníků se soustředí na to, aby meč byl co nejmasivnější, ale neuvědomují si, že pak ztrácí na ovladatelnosti, průchodnosti měkčími materiály a rychlosti v seku. Někdo se zase soustředí na konkrétní rozměr meče, jakým je například co nejmasivnější motokasane a neuvědomuje si, že meč přichází do kontaktu s cílem především v horní třetině čepele, kde by tedy měl být také dostatečně masivní. A právě z těchto důvodů a jak sami uvidíte i spousty dalších jsem se rozhodnul napsat tento další článek týkající se konkrétně mečů typu katana v shinogi zukuri (řekněme modelová čepel v tomto provedení). Níže se tedy pokusím podrobněji rozebrat, jak které základní parametry, respektive jejich úpravy mění vlastnosti meče a možnosti jeho použití v praxi. Především se zaměřím na tloušťku a šířku čepele, protože ostatní aspekty již byly více méně rozebrány v jiných článcích.

 

 

 

Celková délka meče, nagasy a tsuby

 

     O tom, jaká délka meče, jeho čepele a rukojeti je pro váš výběr nejvhodnější, jsem napsal již v minulosti samostatný článek zde. Stejně tak daný článek pokryje i problematiku sori nebo kissaki. Samozřejmě je zde omezením nabídka mečů na trhu, kde v tomto ohledu příliš velký výběr není. Řešením je tedy buď se této nabídce do určité míry přizpůsobit, nebo si nechat vyrobit meč na zakázku, což samozřejmě pár měsíců trvá.

 

Motokasane a Sakikasane

 

     Všeobecně se uvádí jako optimální poměr mezi motokasane a sakikasane 1:0,7, za současného rovnoměrného zužování čepele. Stejně tak jako je většinově uznáváno jakési rozpětí v tloušťce motokasane u katany 7,5 – 8 mm. Z této tloušťky lze pak díky danému poměru odvodit i optimální tloušťku sakikasane k danému motokasane.

     V případě, že je čepel meče v těchto dvou bodech užší nebo širší, je pak méně nebo více odolná při střetu se sekanými materiály, ovšem také se zlepšuje nebo zhoršuje její průchodnost.

     Pokud jsou tyto parametry ve vzájemném nepoměru, dochází k dalším změnám ve vlastnostech meče. Jestliže budeme předpokládat, že čepel se zužuje rovnoměrně, silnější motokasane vzhledem k sakikasane zlepšuje vyvážení meče, jeho ovladatelnost, ale k výkonnosti a odolnosti čepele příliš nepřispívá. V případě silnějšího sakikasane, než je udávaný optimální poměr se bod vyvážení posunuje směrem ke kissaki, zhoršuje se ovladatelnost meče, ale zvyšuje odolnost čepele, dopadová energie a průchodnost materiály, za současného snížení rychlosti.

     Z výše uvedeného můžeme dojít k závěru, že poměr mezi rozměry čepele jsou důležitější, než rozměry samotné, pokud vybočují z průměru. Při dodržení optimálního poměru tloušťky motokasane a sakikasane tak prakticky jejich souběžným rozšířením nebo zúžením regulujeme hmotnost meče, průchodnost materiály, rychlost v seku a dopadovou energii. A zde bych se rád zastavil nad jedním opomíjeným faktorem, který se bohužel nikde neřeší. Tímto faktorem je hmotnost meče vzhledem k síle jeho uživatele.

     Ať již zabrousíte kamkoliv, řeší se při výběru meče především jeho délka, délka jednotlivých částí a poté rozměry čepele, ovšem hmotnost nikdo nebere v potaz. Meč však bude vždy jen tak dobrý jak bude dobrý ten, kdo jej drží. Žádný rozměr, ani žádné provedení meče nenahradí špatnou techniku, stejně jako masivní, těžká čepel nenahradí sílu uživatele. Spíše naopak. S příliš lehkým mečem zase nevyužijete větší sílu a z ní vyplívající možnosti, které s vyšší sílou vhledem k nepoměrné hmotnosti meče ve vztahu k ní máte. Stejně jako když nejsou jednotlivé parametry meče mezi sebou v rovnováze a nebude tedy využit plný potenciál meče, nebude využit jeho nebo váš potenciál, pokud vy a váš meč nebudete v rovnováze, co se týká jeho hmotnosti a vaší síly. A opět tedy pokud bude hmotnost meče nižší, než je vaše síla, budete s ním sekat rychleji, ovšem za cenu jeho menší výkonnosti, protože byste si mohli dovolit těžší, masivnější  a výkonnější meč. Také když si pořídíte meč, který má větší hmotnost, než jakou zvládnete správně ovládat, nevyužijete svůj potenciál, ani potenciál daného meče.

 

 

Motohaba a Sakihaba

 

     Pro šířku čepele  a poměr mezi rozměry motohaba a sakihaba platí to samé, co pro motokasane a sakikasane. Tedy optimální poměr 1:0,7. Co se týká všeobecně doporučovaných rozměrů, zde se názory z mého pohledu dost liší od šířky 3,2-3,4 cm v motohaba a 2,2-2-7 cm v sakihaba. Já jsem se například u mečů Munenori řady „Battle“ přiklonil spíše ke spodní hranici těchto doporučovaných rozměrů s důrazem na odolnost čepelí, na úkor jejich průchodnosti měkčími matriály, jakými jsou například tatami. Po přečtení výše uvedeného zřejmě každý logicky dojde k závěru, že rozšíření čepele zvyšuje hmotnost meče a narušením optimálního rozměru mezi motohaba a sakihaba se zlepšuje nebo zhoršuje vyváženost meče, stejně jako rychlost v seku a ovladatelnost. Co by však mohlo být pro vás zajímavé je vliv rozšíření nebo naopak zúžení čepele za současného ponechání předem daného rozměru motokasane a sakikasane.

     Za předpokladu, že bychom pouze navýšili rozměr motohaba v poměru k motokasane a sakihaba ve vztahu k sakikasane, došlo by k oslabení čepele v části od shinogi k ha. Díky tomu pak ke zlepšení průchodnosti měkčími materiály, zvýšení rizika poškození ostří a tedy i snížení průchodnosti tvrdšími materiály, což by mohl být u čepele bez hiraniku pro někoho problém. Naopak u čepele s hiraniku by to jaksi postrádalo smysl, respektive by se pouze navyšovala hmotnost meče, což může být opět nežádoucím, pokud to ve skutečnosti není naopak našim cílem, vzhledem k naší síle.

     Jen pro úplnost, existují samozřejmě další možnosti a mnohdy vhodnější řešení například k zlepšení průchodnosti čepele méně odolnými materiály jako je použití hira zukuri na místo shinogi, nebo pouhé posunutí shinogi více k ha, popřípadě odlehčení čepele žlábkem pro odlehčení čepele a zvýšení její rychlosti v seku za současného udržení ostatních parametrů meče. Možností je samozřejmě více a bohužel nad rámec tohoto článku. Ovšem alespoň mám zase o čem psát v budoucnu. Některé změny oproti standardu si vyžadovali konkrétní bojovníci za účelem dosažení konkrétních vlastností meče, některé si vyžadovala například doba a vývoj zbroje samurajů, popřípadě jejich protivníků a některé změny si vyžadovali lidé tak jako všude a ve všem pouze z rozmaru nebo nevědomosti.

     Abych to ještě jednou vysvětlil, mým cílem není poukázat na to, co je dobře a co špatně, ale na to, jak který faktor ovlivňuje vlastnosti meče, abyste se mohli sami rozhodnout, co je právě pro vás dobré a co ne. Nemuseli se řídit pouze tím, co o nabízeném meči říká jeho výrobce nebo prodejce. Na které parametry meče se sám soustředí a vyzdvihuje je nad ostatní, protože jak vidíte vždy je něco za něco a nic není jen pozitivní nebo negativní. Vše má stejně silný protiklad. A i když jsem například meče Munenori navrhnul tak, aby byly co nejuniverzálnější a aby byl potenciál každého parametru, a z něj vyplývajících vlastností proměněn na maximum, může někdo chtít a využít jednu konkrétní vlastnost více, než jinou, protože i neutralita a rovnováha mají svůj protiklad. Díky tomuto článku snad alespoň trochu pochopíte princip takovéto změny a budete vědět, co chcete na meči změnit, jak a proč, ale také budete moci počítat i se vším, co tato změna vašemu meči dá či vezme.

 

     Na závěr bych si dovolil poněkud neobchodně. Těmi nejdůležitějšími a tedy v dnešní době nejopomíjenějšími parametry při výběru toho našeho meče dle mého názoru nejsou parametry meče, ale naše vlastní. Tam je třeba začít a samozřejmě i pokračovat, protože svou vlastní sílu, techniku a mentalitu můžete dále měnit, ovšem parametry meče jsou předem pevně dány.

 

S přáním příjemného nákupu,

 

Eduard Valentík

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Podléháme EET. V případě osobního převzetí zboží a platby v hotovosti vám bude vystavena účtenka a platba elektronicky zaevidována u správce daně.

2010-2023 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz