Logo
Nevíte si rady? Kdykoliv mi zavolejte.
Při nedostupnosti volám zpět!
0 ks
za 0,00 Kč
Vaše zbrojnice je prázdná
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
16.10.2019
Nový článek na blogu!
3. díl série článků "Jak se staví meč Munenori", tentokrát věnovaný kompletaci tsuky, naleznete zde! číst celé
16.10.2019
Olej k meči zdarma
Ke každému zakoupenému meči vám od dnešního dne do balíčku přidáme olej pro údržbu zdarma. Jedná se o čirý "choji" olej, tedy olej s vůní hřebíčku, pr... číst celé
07.10.2019
Nový objednávkový formulář
Dnešním dnem byl upraven objednávkový formulář, především ve vztahu k zahraničním zákazníkům, kdy byla přidána rozbalovací část s výběrem země dodání.... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
16.10.2019
Jak se staví meč Munenori - Tsuka (3. část)
3. díl série článků "Jak se staví meč Munenori", tentokrát věnovaný kompletaci tsuky číst celé
04.10.2019
Jak se staví meč Munenori - Dopasování jednotlivých částí (2. část)
Pokračování čtyřdílné série článků popisující sestavení meče zn. Munenori, zaměřující se tentokrát na dopasování jednotlivých částí před jeho kompleta... číst celé
26.09.2019
Jak se staví meč Munenori (1. část)
První ze série 4 článků o výrobě koshirae a sestavení nové repliky samurajského meče značky Munenori. číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

  1. Úvod
  2. JAK VYBÍRAT
  3. O kvalitě mečů
O kvalitě mečů
     Kvalita replik samurajských mečů prodávaných ve většině eshopů, nebo přesněji řečeno druh použitých materiálů při jejich výrobě a způsob jejich zpracovaní, je přímo úměrný jejich ceně. V zásadě je možno rozdělit meče do tří základních kategorií, ale každou z těchto kategorií je možno rozdělit do dalších dvou kategorií. Rozhodnul jsem se vycházet především ze tří základních kategorií při popisu kva...lity mečů pro lepší orientaci, abych tak doplnil informace k článku „Jak si vybrat repliku samurajského meče“, za účelem dalšího zjednodušení výběru případným zákazníkům, ale také zveřejnění ještě detailnějších informací týkajících se replik samurajských mečů všeobecně, které bohužel oku zákazníka bývají většinou skryty nebo si je, dokud meč opravdu nedrží v ruce nebo nedostane možnost porovnat jej s jinými, dostatečně neuvědomuje. Zde uvedený rozbor kvality mečů, se týká mečů s čepelemi, vyrobenými z uhlíkové oceli.

 
Levnější, nediferenciálně kalené repliky
 
     Jedná se repliky mečů s čepelemi převážně z uhlíkové oceli 1045 s tvrdostí do 50 HRC, což není nijak velká tvrdost, ale při správném nabroušení a technice, jsou tyto meče schopny zvládnout Tameshigiri na Tatami, aniž by se čepel zlomila nebo v tomto případě spíše zohnula. Toto není jen informace od výrobců, či dodavatelů, ale od zákazníků, kteří Tameshigiri na Tatami s těmito meči zkoušeli sami. Čepele se dále vyznačují absencí Hamonu nebo mají Hamon vytvořenu kartáčováním, či broušením. Nejsou diferenciálně kaleny a zakřivení čepele (sori) tedy vzniklo kováním. Pokud je zde nějaký rozdíl v tvrdosti mezi ostřím a hřbetem čepele, nebývá nijak výrazný. Čepele většiny mečů jsou vyráběny ručně. To však může znamenat, že při výrobě bylo použito strojní kladivo. Že se však nejedná o klasickou linkovou výrobu, dokazují nepatrné rozdíly v rozměrech čepelí, ale i jiných částí mečů.
     Koshirae se vyznačuje použitím levnějších materiálů. U kování, tedy Fuchi, Kashiry a Tsuby se jedná o zinkové a většinou následně poměděné slitiny, které jsou samozřejmě lehčí, ale také křehčí, než ocel nebo barevné kovy, což může být u Tsuby problém v případě, že by došlo k jejímu kontaktu s čepelí jiného meče. U většiny těchto mečů je použita pod Tsukamaki Same té nejnižší kvality. Jedná se však o kůži pravou a její kvalita tedy opět odpovídá ceně meče. Občas se může v nabídce obchodníků objevit i meč z uhlíkové oceli s imitací Same. V případě, že je použita pravá Same, jedná se o tzv. panel. Dřevěné jádro tsuky tedy není do Same zabaleno, ale jsou použity pouze dva proužky Same, po jejích stranách, které se na tsuku nalepují.
     U nejlevnějších replik mečů se čas od času vyskytnou jisté problémy již z výroby. Jedná se především o nenaostřené čepele, někdy i z části poškrábané. Meče špatně sedí v pochvě, Tsuky jsou volnější a čepele v nich opět nesedí tak, jak by měly. Tsukamaki bývají také volnější, než u dražších, lépe zpracovaných mečů, stejně jako nakago bývá opracován hruběji.
     Tyto repliky je možno dále rozdělit do dvou kategorií podle množství a druhu použitého materiálu. Kvalitnější, ale také dražší nediferenciálně kalené repliky s broušenou nebo kartáčovanou Hamon mají většinou masivnější čepele a jsou tedy odolnější. Pro Koshirae jsou často použity kvalitnější materiály, mimo Fuchi a Kashiry, které jsou většinou opět ze zinkových slitin, ale v masivnějším a zdobenějším provedení. Díky těmto rozdílům oproti levnějším replikám je hmotnost dražších mečů zvýšena v průměru o 100 g, oproti mečům levnějším. Tsuby jsou u dražších mečů častěji vyrobeny z oceli nebo barevných kovů a jsou opět zdobenější. Celkové provedení těchto mečů je již z výroby mnohem kvalitnější, pokud se nejedná o levnější damaškové meče.
     Veškeré zde popsané problémy se u prodávaných mečů mohou, ale i nemusí vyskytovat. Záleží samozřejmě jak na výrobci, tak i konečném prodejci, takže je důležité dobře vybírat.

 
Meče pro tameshigiri na tatami
 
      Tyto meče navazují svým provedením na dražší a kvalitněji provedené repliky s kartáčovanou nebo broušenou Hamon. Dalo by se říct, že jediný rozdíl je v materiálech použitých pro výrobu čepelí těchto mečů a v jejich následném zpracování, ale pokud máte možnost vzít si do rukou takovýto kvalitnější meč, ihned poznáte rozdíl v nesrovnatelně lepší vyváženosti a většinou i „ekonomičtěji“ tvarované rukojeti. Díky své vyváženosti tak tyto meče působí o několik set gramů lehčeji, i když ve skutečnosti je jejich hmotnost téměř stejná.
     Čepele těchto mečů jsou převážně diferenciálně kaleny, a tedy s reálnou hamon. Při výrobě zpravidla použity oceli se středním až vyšším obsahem uhlíku od 0,45% až po 0,65% a jsou také zakaleny na větší tvrdost. Díky diferenciálnímu kalení je také patrnější rozdíl mezi tvrdostí ostří těchto čepelí a jejich hřbetem, což zlepšuje jejich vlastnosti a tedy i použitelnost. Meče jsou tedy za předpokladu jejich dobrého nabroušení a správné techniky použitelné i pro Tameshigiri na bambusu. Opět se nejedná o informace od výrobců, či dodavatelů, ale o informace ověřené zákazníky v praxi.
Část této kategorie tvoří také meče s damaškovými čepelemi a nejrůzněji zdobené meče. Vzhledem k jejich vyšší ceně by se dalo očekávat, že jsou lepší, než levnější meče ve stejném provedení, ale je třeba si uvědomit, že záleží i na materiálech použitých při výrobě mečů a porovnat jednotlivé údaje o mečích v jejich popisech. Například meče se zlaceným kováním jsou dražší především díky Koshirae a čepel je vyrobena z oceli s nižším obsahem uhlíku, než u spousty levnějších mečů. Mohou sice být diferenciálně kalené s dobrou tvrdostí, ale za takovou cenu je možno koupit meč s lepší čepelí, ovšem naopak ne tak zdobený. Záleží tedy na tom, co daný kupující upřednostňuje. Stejně tak je tomu u damaškových čepelí, nebo čepelí v gitae jiné, než maru, jejichž výroba je složitější a nákladnější, než u jednoduchých čepelí a při stejné ceně tedy nemusejí být tolik kvalitní. Vždy je to prostě něco za něco, i když čas od času člověk narazí na meč velmi kvalitní, za dobrou cenu.

 
Meče pro tameshigiri na bambusu

     Do této kategorii bych rád zařadil meče s tvrdostí nad 57 HRC s ještě vyšší kvalitou provedení koshirae. Čepele těchto mečů jsou vyrobeny převážně z ocelí s vysokým obsahem uhlíku 1060, 1065, 1095 nebo nástrojových ocelí s příměsí nebo vyšším obsahem dalších prvků řady T (např. T8, T10), v gitae maru, san-mai, či kobuse. Mnohdy jsou poněkud masivnější a zakaleny na větší tvrdost, než levnější, diferenciálně kalené repliky. U některých mečů se jedná o plně ruční výrobu, což je na jejich vzhledu na první pohled vidět.
     U této kategorie mečů, především u dražších kusů, je velmi znatelná pozornost k detailu a snaha o dokonalost u všech částí meče. Jsou použity kvalitnější materiály, jako například Japonská bavlna, či hedvábí, nejkvalitnější Same, s plným zábalem Tsuky, lak na saya, ale i veškeré kovové prvky jsou opracovány a naleštěny, jak jen dovoluje zručnost mistra. Saya je opatřena koiguchi z býčího rohu a dopasována tak, aby v ní meč seděl co možná nejpřesněji.
     Zvláštní kategorii těchto mečů tvoří meče vyrobené za účelem provádění Tameshigiri i na alternativních materiálech, které sice nejsou kaleny diferenciálně, ale jejich kvalita, provedení a vyváženost není o nic horší, než u ostatních mečů. Další ukazatel, kterým se tyto meče vyznačují je absence Hamonu. Jedná se většinou o meče z pružinových ocelí.
     Samozřejmě, i při rozsáhlosti tohoto článku může nastat situace, kdy narazíte na repliku, která se bude vymykat zde popsaným standardům. V takovém případě je jistě před koupí vhodné kontaktovat dodavatele a požádat jej o doplňující informace o zboží, pokud sami nedokážete odhadnout kam zboží zařadit. Doufám však, že informace poskytnuté v tomto článku jsou dostatečně vyčerpávající a i člověk, který se s replikami samurajských mečů setkává prvně, si díky nim dokáže vybrat ten „svůj“ meč.

Podléháme EET. V případě osobního převzetí zboží a platby v hotovosti vám bude vystavena účtenka a platba elektronicky zaevidována u správce daně.

Najdete nás na Facebooku

Kde nás najdete?
Nevlastníme kamennou prodejnu. Návštěvu, případně osobní převzetí zboží je nutno domluvit nejméně 14 dní předem. Děkujeme za vaše pochopení.

 
Kontaktujte nás
Eduard Valentík
Eduard Valentík
Při nedostupnosti volám zpět!
2010-2019 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.