Logo
Nevíte si rady? Kdykoliv mi zavolejte.
Při nedostupnosti volám nazpět
0 ks
za 0,00 Kč
Vaše zbrojnice je prázdná
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
06.03.2023
Novinky v roce 2023!
     Na co se můžete těšit v průběhu tohoto roku na eshopech Blades.cz a Blades.sk? Prakticky vše se bude více či méně točit kolem mečů naší značky Mu... číst celé
16.10.2021
Provedení tsukamaki
Dnes jsme do naší nabídky opět přidali možnost provedení tsukamaki v nejrůznějších stylech. I když eshop tyto služby samostatně nějakou dobu oficiálně... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
05.03.2022
Omote a Ura
Definice stran omote a ura spolu s informacemi o tom, co ze stanovení těchto stran vyplývá pro jednotlivé části samurajského meče. číst celé
20.05.2021
Přestavba meče pro kamaráda
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. číst celé
12.02.2021
Meč "pro Mulan"
Přestavba repliky Čínského meče na přání fanouška filmu Mulan. číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Meč "pro Mulan"
12.02.2021
Komentáře (0)

Meč "pro Mulan"

     Už několik let mám skladem Čínský meč z překládané oceli, s drobnou vadou, který jsem si nechával pro sebe. Ovšem jak už to tak bývá, kovářova kobyla chodí bosa, takže jsem nějakou přestavbu stále odkládal na neurčito. Šlo mi vlastně pouze o čepel, kterou jsem chtěl použít pro sestavení úplně jiného meče. Na rozdíl od většiny Čínských mečů, konkrétně replik císaře Wu-ti z dynastie Chan, jako v tomto případě, byla totiž čepel tohoto meče podstatně lehčí a méně masivní, což mi vyhovovalo. Nakonec si ale meč našel jiného zájemce. Mého kamaráda a fanouška filmu Mulan v jedné osobě, který chtěl právě Čínský meč, velikostí, hmotností i vzhledem vhodný pro ženu.

     Vzhledem k použitému kování a pochvě došlo při jeho návrhu ke kompromisu mezi filmovým vzhledem meče Mulan a jeho představami. Navíc mi nechal v některých dalších věcech volnou ruku, což mi při jakékoliv výrobě vyhovuje jako asi každému řemeslníkovi nejvíce.

     Základní vzhled meče byl daný čepelí, pochvou a kováním. Ozdoby na rukojeť, které se u Čínských mečů nepoužívají, ale vzhledem k délce rukojeti jsme si je mohli dovolit, byly zvoleny tak, aby především barevně ladily s mosaznou záštitou, hlavicí a sponou na pochvě. Současně pak působily spíše ženským, než mužským dojmem.

     Oplet meče v červené barvě byl také daný podle filmové předlohy, stejně jako znaky na čepeli, ovšem pochvu chtěl kamarád bílou. To byly základní dané parametry a zbytek už byl na mě.

     Nejprve jsem vyleštil všechny mosazné prvky, protože se jednalo o skutečně masivní mosazné kování, které by byla škoda neukázat.

     Oplet meče měl být bavlněný, jako u tohoto meče - Munenori Tóngshi Katana, s rejnočí kůží a ve stylu „Kodai Murasaki Jabara Maki“. Vzhledem k tomu, že rukojeť je kulatá, meč by se s tímto opletem velmi špatně držel, proto jsem se nakonec rozhodnul pro souvislý oplet, navíc z červeně mořené kůže, která je přeci jen (alespoň podle mě) pěknějším a příjemnějším materiálem po prolakování.

     Vzhledem k tomu, že prodávám pouze repliky, i když poměrně drahé, snažím se být v úpravách mečů co nejvíce kreativní. Najít rovnováhu mezi cenou meče v základním provedení a cenou úprav, aby výsledná cena nebyla neúměrně vysoká. Ruční malování a gravírování je časově i finančně poměrně náročné. Nakonec pokud chce někdo na svém meči dokonalou rytinu od řemeslníka, který se tím přímo zabývá a je ochoten za ni zaplatit cenu, jakou dal za celý meč, je to pak jeho volba a peníze, které se rozhodne investovat. Já se snažím prodat za „co nejméně peněz co nejvíce muziky“, proto gravíruji jen zřídka, pouze jednoduché znaky pomocí elektrolýzy, stejně jako v tomto případě.

      Místo malby jsem pak na pochvu použil dočasné tetování zobrazující pírko, aby tímto motivem ladilo s ozdobami na rukojeti. Následně jej překryl mnoha vrstvami lesklého, transparentního laku.

     Kamarád byl s výsledkem spokojený, tak jsem se rozhodnul podělit se o fotografie a stručný popis tvorby, pro vaši inspiraci. Zakázková výroba totiž v současné době tvoří čím dál větší podíl prodeje našeho eshopu a tak bych rád ukázal jaké jsou možnosti našich služeb a čím se eshopy Blades.cz a Blades.sk opět odlišují od své konkurence. Děkuji tedy tímto za váš zájem a doufám, že se vám meč také líbil.

 

S přáním příjemného nákupu,

 

Eduard Valentík.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Podléháme EET. V případě osobního převzetí zboží a platby v hotovosti vám bude vystavena účtenka a platba elektronicky zaevidována u správce daně.

2010-2023 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz